Доцільність застосування електромагнітних фільтрів (ЕМФ) в енергетиці обґрунтовується тим, що присутні в теплоносії продукти корозії, а це в основному магнетит (Fe3O4) і маггеміт ( Fe2O3), мають феромагнітні властивості. Принцип дії ЕМФ заснований на вибірковому захваті феромагнітних частинок залізовмісних домішок (60...80 % від загального змісту заліза) високоградієнтним магнітним полем під час руху середовища по своєму технологічному тракту.
Вихідним фільтруючим матеріалом є легка насадка, яка покрита шаром феромагнетику і яка є основним фільтруючим матеріалом.
Ефективність роботи ЕМФ з очищення середовища від залізовмісних домішок залежить від:
- технічних параметрів (сили зовнішнього поля, що намагнічує; довжини фільтруючого шару насадки; швидкості фільтрування; діаметру гранул насадки);
- властивостей домішок від яких очищується середовище (усереднений розмір частинок; магнітних властивостей частинок);
- частки магнітних домішок від загальної кількості залізовмісних домішок;
- динамічної в'язкості фільтруючого середовища.
Рідина, що очищується, проходить крізь фільтруючу насадку, де під впливом магнітного поля очищується від феромагнітних домішок, які осідають на поверхні насадки. Потік рідини, проходячи через насадку, не зустрічає на своєму шляху суттєвого гідравлічного опору, оскільки щільність упакування гранул насадки становить 40…60 %. Періодично, зазвичай через 6...10 годин, вмикається в роботу регенеративний цикл, який триває 10…15 хвилин, в результаті котрого насадка звільняється від осілих на неї домішок. Під час регенерації потік рідини, котра очищується, тимчасово пропускається, минаючи фільтр, через байпас. Знімається електроживлення котушок електромагнітів і насадка розмагнічується, внаслідок чого осілі на насадці частинки перестають утримуватися насадкою і змиваються зворотним потоком рідини, котра очищується, у збірну ємність. Для інтенсифікації процесу регенерації може застосовуватися повітряний барботаж.
ЕМФ складається із чотирьох корпусів, які виготовлені з корозійностійкої немагнітної сталі – 1, корпуси з'єднані між собою трубопроводами – 2, які оснащені вхідними і вихідними патрубками – 3. Корпуси заповнені фільтруючою гранульованою феромагнітною насадкою – 4, яка знаходиться між утримуючими сітками – 5, до електромагнітної системи входять електрокотушки – 6 та магнітопроводи – 7.
Під час роботи насадка й магнітопроводи утворюють замкнений магнітний контур напруженістю до 70...100 кА/м. У якості наповнювача фільтруючої насадки використовується спеціально виготовлений матеріал з коефіцієнтом упакування 0,4...0,6 і високими магнітними властивостями при щільності 1,2...2,0 г/см3.
ДП «Чехпол Енерджи» пропонує ефективні й високопродуктивні конструкції ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ФІЛЬТРІВ, які дозволяють:
- З високою ефективністю очищувати рідкі й газоподібні середовища, які досягають температури аж до 500 ос, від магнітосприйнятливих домішок;
- Очищувати хімічні високоагресивні середовища: сірчану, азотну й соляну кислоти, аміак, аміачну воду й інші;
- Вилучати з різних середовищ частки розміром менше 0,1 мкм;
- Поєднати компактність пристрою з його високою продуктивністю;
- Знизити до мінімуму експлуатаційний контроль і обслуговування, а за необхідності повністю автоматизувати процес експлуатації.